A cement aránya a betonban: attól függ, mire kell a beton
A mixerbetonban pont annyi van, amennyire önnek szüksége lesz
Rendszeres olvasóink bizonyára már álmukból felébresztve is fújják a beton alapösszetevőit:
- sóder,
- cement,
- víz.
Azt is jól tudják: nem mindegy, hogy a beton összetevői milyen arányban találhatóak meg a betonban. Bár szájhagyomány alapján sokféle okos(nak) tűnő tanács terjed arról, hogy miből mennyit tegyünk bele, azért nem árt óvatosan kezelni ezeket. Nem mindegy, hogy mennyi víz, mennyi sóder kerül bele a betonunkba. De különösen az nem mindegy, hogy mennyi a cement aránya az összemixelt betonban. Sőt! Az is befolyásolja a cement arányát a betonban, hogy milyen minőségű cementet használunk.
Egyszóval, ha nem szeretne hosszan kísérletezgetni, hogy melyik lesz végül az önnek megfelelő cementarány a betonban, van egy tippünk. Bízza a beton kikeverését szakemberre, és válassza a mixerbetont.
Mi mindentől függ a cement aránya a betonban?
Mindenekelőtt fontos tisztázni: az elkövetkezendőkben csakis a házilag kikevert betonról lesz szó, és nem a sokkal megbízhatóbb keverési arányú mixerbetonról.
A két legfontosabb tényező, ami befolyásolja, hogy mennyi legyen az elkészült betonban a cement, a következő:
- a betonozás célja, a betonnal kapcsolatos későbbi elvárások;
- a betonhoz használt cement minősége.
Hogyan befolyásolja a cement arányát a betonban a betonozás célja és a cement minősége?
Lássuk most részletesen, hogy ez a két tényező mennyiben befolyásolja a cement arányát a betonban – amennyiben nem mixerbetont használunk.
-
A betonozás célja
A képlet elsőre viszonylag egyszerűnek tűnhet: minél keményebb, szilárdabb betont szeretnénk, annál magasabb kell legyen a cement aránya a betonban. Így tehát például a sóder-cement aránya a következőképpen alakulhat:
- erős beton esetén (szerkezeti beton, betonkoszorú, áthidaló beton): 1 lapát cementhez 3-4 lapát sóder szükséges;
- gyengébb beton esetén (betonjárda, támfal): 1 lapát cementhez 6 lapát sóder is mehet.
Egyvalamire azonban mindenképp figyeljünk házilag kevert, tehát nem mixerbeton esetén. Az sem jó, ha túl magas a cement aránya a betonunkban, mivel akkor a végeredmény porladós beton lesz.
Figyeljünk a víz-cement arányára is: ha túl sok vizet használunk fel, gyengébb lesz a beton, ezáltal a szilárdsága is csökken.
-
A nem mixerbetonhoz használt cement minősége
Általánosságban elmondható, hogy minél magasabb a cement minősége, annál kevesebb cementarány elegendő a betonba. Fontos tudni, hogy ha sokáig tárolják, idővel a cement kötőereje csökken. A jó minőségű cement csak maximum egy-két hónapos, és por állagú. Minél keményebb a cement, annál rosszabb a minősége!
Ha azonban nem bízik a méricskélésben: válassza a mixerbetont, és olyan minőségű mixerbetont kap, amire szüksége van: a helyes cementaránnyal.