A minőségileg kikevert, szakemberek által lefektetett és utókezelt beton sok éven át szolgálhat minket megbízhatóan. Ehhez viszont érdemes tekintetbe vennünk néhány fontos tényezőt, betonozás nyáron, mire kell figyelni?
Betonozás nyáron, a szélsőséges viszonyok hatása a betonra
Az egyik legfontosabbak ezek közül az időjárási és hőmérsékleti körülmények. Az átlagtól eltérő értékek ugyanis hatással lehetnek a beton száradási és kötési folyamataira. Függetlenül attól, hogy házilag kikevert vagy készen megrendelt betonról van szó, befolyásolhatja:
- a beton minőségét,
- időtállóságát,
- tartósságát.
Betonozás nyáron, a száraz meleg és a betonozás
Bár a fentiek miatt nem feltétlenül ideális időszak, mégis, ilyenkor szinte az átlagnál is nagyobb forgalma van a betonozó cégeknek. Nem véletlen, hiszen a magánemberek ekkor érnek rá, így ekkor van nagyobb lehetőségük házépítési céljaik megvalósítására.
Ugyanígy az ipari betonozás terén: a kisebb forgalom miatt ilyenkor okoz kisebb fennakadást például az autóutak kiépítése, korrigálása.
A betonozás szempontjából a „nyár” azt jelenti, amikor tartósan +25 °C felett van a hőmérséklet. Amennyiben a betonozás ilyenkor történik, fokozottan kell figyelni arra, hogy ne károsodjon. A két legfontosabb, amitől ekkor a friss betont védeni kell:
- a közvetlen napsugárzás,
- a közvetlen szél.
Betonozás nyáron, milyen gondokat okozhat?
Nyáron nemcsak a levegő hőmérséklete nő meg, hanem mindazoké is, amelyeket a napsugárzás ér. Így magának a betonnak és a belőle elkészített szerkezetnek is. A beton szilárdulása és megkötési folyamata emiatt felgyorsul, ennek pedig az az eredménye lesz, hogy nehezebb lesz bedolgozni a betonkeveréket.
A száraz melegtől továbbá a beton felülete gyorsabban és könnyebben kiszárad, ez pedig hatással van a későbbi tartósságára és végszilárdságára. A belőle készült szerkezetek nagyobb eséllyel zsugorodhatnak és repedezhetnek meg.
Betonozás nyáron, mikre kell figyelni?
Mindezek miatt nyári betonozáskor érdemes néhány dologra fokozottan odafigyelni (ezeket egyébként a betonra vonatkozó szabványok is megemlítik). Ezek közül a fontosabbak:
- A késő délutáni, esti órákban végezzünk betonozást.
- Ha több mint 4 órán át 38 °C feletti a hőmérséklet, ne betonozzunk.
- Ne vizezzük fel a betont.
- Ha előre kevert betont rendelünk, minél hamarabb juttassuk ki az építés helyszínére.
- Ügyeljünk a beton konzisztenciájára (állagára), de inkább folyósítószert használjunk sima vizezés helyett. Előbbi lehetőleg mindig legyen kéznél a betonozás helyszínén.
- Óvjuk a betont a közvetlen széltől és napsugárzástól.
- A bedolgozás gyorsan és ütemesen történjen.
- Használjunk kis kezdőszilárdságú cementet.
- A cement lehetőleg legyen hűtve, ne legyen magasabb a hőmérséklete 50 °C-nál.
- Óvjuk az adalékanyagokat is a naptól: tartsuk árnyékos helyen, vagy hűtsük permetezéssel.
- Ügyeljünk különösen a beton utókezelésére.
Ha további tudnivalókra kíváncsi, kövesse blogoldalunkat, ha pedig szakértőt keres betonozáshoz, keressen minket elérhetőségeinken!