Friss beton fagyállósága
A beton a környezetünkben gyakorlatilag mindenhol ott van. Járunk, autózunk rajta, használjuk nap mint nap, reggel és este, nyáron és télen. Használata közben persze az bizonyára eszünkbe sem jut, hogy a betont bármi károsíthatná. Például természetesnek vesszük, hogy a beton minden időjárási körülmény között, kemény mínuszokban és rekkenő hőségben egyaránt stabilan megmarad. Pedig az, hogy a beton fagyálló, egyáltalán nem feltétlenül magától értetődő. A friss beton fagyállósága pedig aztán különösen olyan tulajdonság, ami legtöbbször a szakértő kezeken és az előrelátáson múlhat.
A friss beton és az abból készült szerkezet fagyállósága sok mindenen múlik
Amikor kiválasztjuk házunk építéséhez a megfelelő betonminőséget, többek között azt is meg kell határoznunk, hogy mennyire legyen fagyálló. Ám önmagában az, hogy a beton fagyálló, még nem jelenti azt, hogy később az is marad. Sőt, azt sem, hogy frissen kikevert állapotban is védve van a fagytól.
A fagyálló beton ugyanis friss állapotban talán még az átlagnál is érzékenyebb az időjárási körülményekre. De nemcsak erre kell odafigyelnünk. Számos más tényezőt is figyelembe kell vennünk ahhoz, hogy a beton ne csak frissen, de egész élete során megőrizze fagyállóságát.

Friss beton fagyállósága sok mindenen múlik.
A friss beton fagyállósága szempontjából a beépítési időszak a kritikus
Ahhoz, hogy a betonunk kellően fagyálló maradjon, a friss beton szakszerű kezelése szükséges a teljes építési folyamat során. Ezekre figyeljünk annak érdekében, hogy a friss beton fagyálló maradjon, és később se tehessen kárt benne a hideg:
-
A betonanyag helyes kiválasztása és összetétele
- a betonfajtát az alapján kell kiválasztani, hogy a várható környezeti hatásokkal (így a fagyással szemben is) kellően ellenálló legyen;
- a beton összetételét és a benne levő cement mennyiségét úgy kell meghatározni, hogy fagyálló legyen;
- adott esetben a beton alapanyagához érdemes lehet fagyálló adalékszert is alkalmazni.
-
A friss beton szakszerű kezelése a fagyállóság megőrzése érdekében
- a betont a szilárdulási folyamat befejezéséig védeni kell a fagyás ellen;
- a friss beton bedolgozási technikáját az építési körülményekhez igazítva kell megválasztani;
- a beton bedolgozása során folyamatosan oda kell figyelni arra, hogy ne érjék olyan hatások, amelyek csökkenthetik a fagyállóságát.
-
A friss beton utókezelése és a fagyos időszak
Minél magasabb a friss beton víztartalma, annál nagyobb károsodás érheti, ha megfagy. Emiatt érdemes úgy időzíteni a betonozást, hogy minél hosszabb idő teljen el a vizes utókezelése és az első fagyhatás között.

Friss beton fagyállósága: érdemes úgy időzíteni a betonozást, hogy minél hosszabb idő teljen el a vizes utókezelése és az első fagyhatás között.
Alapvetően elmondható, hogy az a legjobb, ha a betonozási munkálatokat fagymentes időszakra időzítjük. Amennyiben ez mégsem megoldható, a friss beton az átlagnál is nagyobb odafigyelést igényel annak érdekében, hogy fagyálló maradjon.
Mi odafigyelünk! Hívjon most, segítünk!