Beton javítása – melyik a leghatékonyabb módszer?
+a 2 legfontosabb alapszabály
A betonnal könnyű bánni, és hosszú élettartama miatt szilárd, megbízható építési alapanyag lesz egy életen át. – Gondolja ezt a laikus, és ez részben igaz is.
A betonnal valóban könnyű bánni, és valóban bízhatunk benne, hogy életünk végéig kiszolgál minket. De csak akkor, ha szakértő kezeli a betont építkezéskor, és folyamatosan figyelünk is rá, hogy védjük a károsító hatásoktól. Ellenkező esetben a beton károsodik, ami külső jelekben is megmutatkozhat, például felülete felporlik, töredezetté válik.
Ha bármi ilyesmi jelet tapasztalunk a betonszerkezeten, az azt jelenti, hogy a betont javítani kell.
Beton javítása: milyen jellegű hibák merülhetnek fel leggyakrabban?
A betonszerkezet valamilyen problémáját jelezhetik az alábbi jelek. Ha ilyeneket tapasztalunk, a betonfelületet valamiképpen javítani kell:
- elszíneződés, foltosodás;
- kisebb üregek a kizsaluzott betonon (fészkesség);
- egyenetlen betonfelület (méhsejtesedés);
- síktartási problémák (kidomborodás);
- a betonfelület repedezése;
- a betonfelület morzsolódása;
- a beton szennyeződése a zsaluzatból kihullott anyagok által.
A hibák egy része a beton összetételével kapcsolatos problémákból, illetve a bedolgozás és utókezelés okozta hiányosságok miatt alakulhat ki. Okozhat még javítást igénylő hibákat a betonon a zsaluzás során történt figyelmetlenség, valamint a beton élettartama során fellépő károsító tényezők.
Beton javítása: a megelőzés a legjobb módszer
A beton javításával kapcsolatos két legfontosabb alapszabály:
-
Sokkal egyszerűbb megelőzni a kárt, mint utólag javítani a betont!
A legtöbb hibával hasonló a helyzet. Ha előre felkészülünk, hogy ne fordulhasson elő probléma – akkor nem lesz probléma, amit orvosolni kell. A beton javításának legegyszerűbb módja tehát a megelőzés. Megelőzni pedig legegyszerűbben úgy lehet, ha minden esetben szakértőre bízzuk az építési munkálatokat.
-
A beton hibáit úgy lehet leghatékonyabban javítani, ha nem a tüneteket: a valódi problémát és annak okait szüntetjük meg!
Ha például betonjavító anyagokkal eltüntetjük a beton repedéseit, az nem fogja megoldani a valódi problémát. Nagy valószínűséggel előbb-utóbb ugyanis újabb repedések jelennek meg a betonon, amit ismét javítani kell. Egészen addig, míg a beton vagy használhatatlanná válik, vagy megtaláljuk és orvosoljuk a kiváltó okot.
Beton javítása: megelőzés vagy utólagos kezelés?
A fenti betonhibák megjelenésének számos különböző oka lehet. A legtöbb hiba elkerülhető megelőzéssel, és van olyan hiba, ami csakis megelőzéssel kerülhető el. Néhány kevésbé komoly hibát pedig részben utólag is lehet kezelni.
-
Kizárólag megelőzéssel:
- síktartási problémák;
- méhsejtesedés;
- betonszennyeződés zsaluzathulladékkal.
-
Utólagos betonjavító anyagokkal vagy egyéb módon:
- elszíneződések, foltosodás;
- fészkesség,
- felületi morzsolódás;
- felületi repedezés.
Ne feledje: a beton javításának legjobb módja a megelőzés! Ne bízza a véletlenre: bízza szakemberre: betonozz.hu.