A zsaluzás menete
…hogy mixerbetonunk a helyén maradhasson, +1 tipp
Mielőtt belevágnánk a zsaluzás menetébe, először is tisztáznunk kell valami nagyon fontosat. Mégpedig azt, hogy mielőtt valaki belevág a zsaluzásba, először gondolja át: biztos, hogy jó ötlet házilag zsaluzni?
Merthogy komolyabb betonból készült tartószerkezetek építése esetén nagyon nem mindegy, hogyan zajlik a zsaluzás menete. Ha házunk alapjáról, mixerbetonból készült koszorúról van szó, mindenképpen érdemes szakember segítségét igénybe venni, hogy rendben legyen a zsaluzás menete.
A zsaluzás menete tehát elsősorban kisebb, ház körüli munkák esetén lehet érdekes. Ilyenek lehetnek például kisebb lépcsők betonozásának zsaluzása vagy kerítésalap zsaluzása.
A zsaluzás menete a tervezéssel kezdődik
Zsaluzásra szinte minden betonszerkezet építése során szükség van, függetlenül attól, hogy mixerbetonból vagy nem-mixerbetonból készül ez a betonszerkezet. Nagyon kevés olyan eset van, amikor a betonozás megvalósítható zsaluzás nélkül.
A zsaluzás minden esetben azzal kezdődik, hogy fejben összeállítjuk a tervet, és felmérjük a zsaluzás menetét. Kiszámítjuk a várható anyagszükségletet, és alapos méréseket végzünk. Felmérjük a zsaluzáshoz szükséges információkat:
- pontosan hova kerül a betonépítmény;
- pontosan mekkora lesz a betonépítmény.
Ha biztosra akarunk menni, akkor nem árt egy szakemberrel készíttetni egy zsaluzási tervet, ami alapján történhet a zsaluzás menete.
A zsaluzási terv, a főbb lépések
A zsaluzás menete nagy vonalakban a következőképpen szokott történni:
Előkészítés:
- a zsaluzáshoz szükséges faanyagok, lécek, deszkák beszerzése;
- a zsaludeszkák méretre vágása.
Zsaluzás:
- kezdjük a hosszabb oldalakkal;
- ahhoz, hogy a belső felület egyenletes legyen, a levágott deszkákat kívülről átlósan fogassuk össze tetőlécekkel;
- ha minden oldalt elkészítettünk, tegyük a helyükre a deszkákat;
- előfordulhat, hogy az oldalak megtartásához érdemes a széleket megtámasztani földbe ásott karókkal;
- annak érdekében, hogy a képlékeny mixerbeton ne nyomja ki az oldalakat, gondoskodjunk az oldalak kellő megtámasztásáról.
A zsaluzáshoz néhány jótanács
Ahhoz, hogy a zsaluzás minél szakszerűbb legyen, még nem árt néhány dologra odafigyelni a zsaluzás menete során:
- a zsaludeszkák lehetőleg egyforma szélesek legyenek, és legalább 2,5 cm vastagságúak;
- ügyeljünk rá, hogy a belső felület egyenletes maradjon, mert ettől lesz a betonfelület kellően sima;
- a zsaludeszkák között hagyjunk pár milliméternyi rést, hogy a betonból kijutó nedvesség el tudjon áramlani, és deszkák ne deformálódjanak el a mixerbeton súlyától;
- inkább készüljünk nagyobb anyagmennyiséggel (vastagabb, nagyobb deszkák), hogy elkerüljük, hogy a beton súlya miatt összeomoljon a zsaluszerkezet.
Végül +1 tipp:
Ha bekenjük a zsaludeszkák belső oldalát olajjal, a zsalu bontásánál könnyebb lesz elválasztani őket a mixerbetontól.
A kulcs tehát, csakúgy zsaluzásnál, ahogyan a mixerbeton rendelésnél is: a szakember. Zsaluztasson szakemberrel, és válassza a mixerbetont a mixerbeton szakértőjétől.