A téli betonozás vajon jó ötlet-e?
Mixerbetonnal ez is megoldható
+2 eset, amikor nem probléma a téli betonozás
A tél nem kifejezetten a házépítésre vagy egészen konkrétan a betonozásra leginkább alkalmas időszak. Nem véletlenül léteznek kifejezetten a téli betonozásra vonatkozó előírások. Ilyenkor ugyanis, ha nem elkerülhető el a téli betonozás, különös gondossággal és odafigyeléssel kell elvégezni a téli betonozást.
Már természetesen abban az esetben, ha azt szeretnénk, hogy téli betonozásunk végeredménye legalább olyan tartós legyen, mint a nyári betonozásé. És persze nagyon nem mindegy az sem, hogy pontosan mit szeretnénk építeni a téli betonozással.
Ha viszont tényleg elkerülhetetlen a téli betonozás, és tényleg biztosra akarunk menni, arra is van megoldás. Ez a megoldás röviden összefoglalva a következő két óvintézkedéssel írható le:
- bízzuk szakemberre a téli betonozási munkálatot;
- használjunk kifejezetten téli betonozásra alkalmas, minőségi mixerbetont.
Mit kell tudni a téli betonozásról, függetlenül attól, hogy mixerbetont használunk vagy sem?
Ha egy ideális világban élnénk, akkor betonozást mindig csak olyankor végeznénk, amikor a hőmérséklet 15 C körül van. Ráadásul ebben az ideális világban a hőmérséklet nem süllyed 5 C alá még a téli betonozást követően sem. Egészen addig, míg el nem éri a kellő kritikus szilárdságát.
További, a téli betonozással kapcsolatos fontos tudnivalók:
- Ne betonozzunk fagyott felületre!
A talajban levő megfagyott vízcseppek ugyanis olvadáskor megemelik a talajt, melynek következtében a rajta levő betonfelület megsüllyedhet és megrepedezhet.
- Ha nem mixerbetont használunk, a beton alapanyagait se hagyjuk teljesen kihűlni.
Ahhoz, hogy meginduljon a beton megkötése, minimum 5 C-os hőmérséklet szükséges. Ezért ajánlatos ezt a beton alkotóelemeinek is elősegítenie saját hőmérsékletükkel. A hozzáadott víz se legyen fagyos, sőt érdemes langyos vizet használni.
- Ugyancsak mixerbeton hiányában a beton összetétele sem mindegy hidegben
Ilyenkor érdemes növelni a beton cementtartalmát, a vízét pedig csökkenteni folyósítószer használatával, hogy jobban ellenálljon a fagynak. Ha a téli betonozás nem mixerbetonnal történik, adjunk hozzá fagyálló adalékszert is.
- Legyen hőszigetelt a zsaluzat, és hagyjuk meg hosszabb ideig.
- Védjük takarással a friss beton felületét a közvetlen széltől és hidegtől.
- Ne használjunk vizes utókezelést, ne locsoljuk a betont.
De mindenekelőtt az a legjobb, ha lehetőleg elkerüljük a téli betonozást – vagy mixerbetonnal és szakemberrel oldjuk meg.
Mikor okozza a legkevesebb problémát a téli betonozás?
Két eset létezik, amikor nem gond a téli betonozás:
- sávalap betonozásakor, de a fentiek betartásával
A beton 3 oldalát szigeteli a körülötte levő föld, a tetejét pedig könnyen megvédhetjük geotextiliával.
- beltéri, fűtött helyiségben történő betonozáskor.
Minden másra ott a nyár, a szakemberek és a mixerbeton.