Betonacél vagy betonvas?
Mixerbetonnal kombinálva nincs nála stabilabb szerkezet
A beton már önmagában véve egy rendkívül masszív építési anyag, pláne, ha ez a beton mixerbeton. De van még valami, ami még a masszívnál is masszívabbá, stabilabbnál is stabilabbá teszi.
Méghozzá az, ha hozzáadunk egy másik, stabilitást adó, de önmagában kevésbé erős, másik alapanyagot. Ezáltal a két alapanyag esetleges gyengeségeit ellensúlyozzuk, és az egyik erőssége még stabilabbá varázsolja a másikat.
Már csak az a kérdés, hogy vajon mi lehet ez az anyag, amit mixerbetonukhoz hozzátéve a mixerbetonból szupermixerbeton válik. Már mondjuk is: ez a betonacél vagy betonvas, más néven. És a mixerbeton plusz betonvas kombinációját, vagyis a mixerbeton vasalásával készült anyagot nevezzük röviden vasbetonnak.
Nem mindegy, hogy hogyan kerül a betonacél a mixerbetonba
…Vagyis máshogy kifejezve, nem mindegy, hogyan készül a vasbeton a betonvas-betonacél és a mixerbeton ötvözéséből.
Ahhoz ugyanis, hogy az kellően megállja a helyét, rendeltetésszerűen teljesítse, amit elvárnak tőle, kellő szakértelemmel kell kombináljuk a mixerbetonnal.
Nem mindegy többek között például, hogy:
- mikor kerül bele a mixerbetonba;
- milyen formában kerül bele a mixerbetonba;
- milyen típusú kerül bele a mixerbetonba.
Hogyan kerül bele a mixerbetonba?
Ha végigmegyünk a fenti felsoroláson, és megmondjuk, mit-hogyan, akkor ki fog derülni, hogyan kerül bele a betonacél vagy vas mixerbetonba. Azaz hogyan készül az igazán stabil vasbeton.
- A betonacél a még friss, még nem kiterített mixerbetonba kerül bele, vagyis a beton bedolgozásának megkezdése előtt.
- A betonvas kapható külön szálas vagy rácsos formában is, többféle vastagságban. Kisebb betonozási munkák esetén már a 6-8 milliméteres is megfelelhet, de nagy teherbírású vasbeton szerkezeteknél 18-20 milliméter átmérő kellhet.
Végül pedig nézzük meg egy kicsit részletesebben ezek fajtáit.
A betonacél-betonvas fajtái
A betonacél/betonvas fajtáit különböző tulajdonságai alapján lehet meghatározni:
- a kialakítása: szálas/rácsos;
- a hosszúsága: pl. 6 vagy 12 méteres;
- a vastagsága/átmérője: 6-20 mm;
- a kialakítása.
A betonacél-betonvas kialakítása szerint lehet:
- sima, azaz körkeresztmetszetű;
- csavarható, bordázott;
- csavarbordázott.
- nyílbordázott.
Magyarországon a sima keresztmetszetű betonacél-betonvast nemigen alkalmazzák, mivel az nem tapad hozzá kellően a mixerbetonhoz. Ezért jellemzően inkább csak a valamilyen módon csavart/bordázott betonacél-betonvasfajták használata a megszokott.
Válassza ön is az adott munkára leginkább megfelelő betonacélt, azaz betonvasat – vagy bízza ennek eldöntését is inkább szakemberre.
Találja meg a vasbeton szerkezethez való, legjobb minőségű mixerbetont! Mixerbeton Budapest, a tartós vasbeton szerkezet alapja, hogy az ön háza is a legstabilabb alapokon nyugodjon.